Vår onatur

Den tredje september på morgonen är Stockholm vackert. Morgonsol, men sett från Skeppsbron är Saltsjön i dimma, Skeppsholmen och Kastellholmen svepta till grått och Stadsgården försvinner in i intet.

Man kan undra vad det är för märklig switch vi slår på när vi frågar oss: Är detta vackert?

Grand Canyon är vackert. I Brösarp är det vackert.

Antonioni visade i Den röda öknen att stora rostiga industriområden är vackra och han har banne mig en poäng där. En lång rörledning i förfall, som går ut till en pumpstation i en sjö utanför Gustavsberg, fick mig att tänka på Antonioni.

Visst kan man älska det sotade och rostiga, känna frändskap med spillet från arbete och fantastiska industribyggnader. Älska i det. Känslornas kolorit har egentligen inget emot vyn av oljeriggar mot horisonten.

Industrin kan ha det där mänskligt ödesmättade, som naturen ibland saknar. Vi behöver ett litet förhållande till depression i vår skönhetsupplevelse.